Šeštadienis, 20 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

David Dreman – Contrarian investuotojas

David Dreman gimė 1936 m. Kanadoje. Jo vardas tapo sinonimu „contrarian“ vertės investavimo strategijai. Tai tokia strategija, kai einama prieš rinką ir perkami instrumentai, kurie yra labai atpigę ir parduodami, kai jie pabrangsta.

Pirmoji jo knyga „Contrarian Investment Strategy: The Psychology of Stock Market Success“ (1980) tapo investavimo klasika. „Forbes“ žurnale D.Dreman vedė „The Contrarian“ rubriką.

Biografija

David Dreman Kanadoje 1958 m. baigė Manitobos universitetą (University of Manitoba). Pabaigęs dirbo tyrimų direktoriumi kompanijoje „Rauscher Pierce Refsnes Securities Corp.“;

  • vyresniuoju investicijų valdytoju kompanijoje „J&W Seligman“;
  • vyresniuoju redaktoriumi kompanijoje „Value Line Investment Service“; rašė žurnalams „The Journal of Psychology and Financial Markets“ ir „Forbes“;
  • dirbo „International Foundation for Research in Experimental Economics (IFREE)“;
  • buvo „Institute of Behavioral Finance“direktorių taryboje;
  • vienas iš žurnalo „The Journal of Psychology and Financial Markets“ redaktorių.
  • 1977 m. įsteigė savo investicinę firmą „Dreman Value Management, Inc.“ ir yra prezidentas.

Investavimo stilius

David Dreman - Contrarian investuotojas

Savo investavimo stilių D.Dreman rado ne iš karto. 1969 m. dar dirbdamas jaunesniuoju analitiku, jis investuodavo į kompanijų akcijas, kurios staigiai užkildavo net paskelbus mažus kompanijos pelnus ir eidavo drauge su visa minia.

Kaip jis pats sakė, jis pirko „dienos“ akcijas ir taip prarado 75% savo investicijų. Pasimokinęs iš bandos sekimo pamokų,  jis pradėjo domėtis kaip psichologija įtakoja investuotojo elgesį ir tapo „contrarian“ investuotoju.

Viename interviu 2001 m. David Dreman taip apibrėžia savo sistemą: Aš perku akcijos kai jos labai nukrenta. Esu labai disciplinuotas. Visada perku akcijas su žemais P/E, P/BV rodikliais ir aukštesniu už vidutinį pelningumu.

Akademinės studijos rodo, kad strategija, paremta pirkti nuvertintas žemo P/E, P/BV, P/CF (kaina/pinigų srautas) rodiklio akcijas, visada lenkia  rinką ilguoju laikotarpiu.

Knygos

Psychology and the Stock Market: Investment Strategy Beyond Random Walk. 1977. American Management Association. ISBN 0-814-45429-1.

„Contrarian Investment Strategy: The Psychology of Stock Market Success” by David Dreman (1980)

„The New Contrarian Investment Strategy” by David Dreman (1982)

„Contrarian Investment Strategies: The Next Generation” by David Dreman (1998)

Contrarian Investment Strategies: The Psychological Edge” , published in January, 2012

Šias knygas galima įsigyti čia:

Straipsniai

Do Contrarian Strategies Work Within Industries? David Dreman and Eric Lufkin, 1997. Journal of Investing. abstract

Analyst Forecast Errors and Their Implications for Security Analysis. David Dreman and M.A. Berry, 1995. Financial Analysts’ Journal.

Investor Overreaction: Evidence that its Basis is Psychological. David Dreman and Eric Lufkin, 2000.

Bubbles and the Role of Analysts’ Forecasts. David Dreman, 2002. The Journal of Psychology and Financial Markets (now The Journal of Behavioral Finance).

A Report on the March 2001 Investor Sentiment Survey. David Dreman, S. Johnson, D. MacGregor and Paul Slovic, 2001. The Journal of Psychology and Financial Markets (now The Journal of Behavioral Finance). article

Posakiai

„Psichologija, gal būt, yra pats reikšmingiausias faktorius biržoje – ir mažiausiai suprastas faktorius“.

„Perfrazuojant Lord Rothschild: ‘Laikas pirkti kai kraujas liejasi gatvėse“.

„Jei turite gerų akcijų ir gerai jas žinote, Jūs uždirbsite, jei būsite kantrus tris ar daugiau metų“.

David Dreman įžvalgos

Kaip dabar aš investuočiau $100,000: Investuočiau į geros kokybės akcijas. Portfelis būtų pakankamo dydžio diversifikacijai. Jei būčiau vidutinis investuotojas, pirkčiau indeksinį fondą. Akcijos visada kyla infliacijos akivaizdoje. JAV infliacijos dar nėra, tačiau nuo 2008 m. „atspausdinta“ labai daug pinigų. Dar neteko matyti, kad esant daugybei pinigų rinkoje nebūtų infliacijos.

Geriausia investicija: Tai „nuodėmingos“ akcijos (the sin stocks: alkoholio, tabako, lošimo, erotikos prekių ir paslaugų kompanijų akcijos) – tabakas. Mes turėjome Philip Morris ir R.J. Reynolds akcijas nuo senų laikų. Akcijos 2 000 metais akcijos krito, nes kompanijos pralaimėjo eilę bylų teisme. Tačiau Aukščiausiasis Teismas uždėjo baudų lubas. Akcijos vėl užkilo.

Blogiausia investicija: Fannie Mae ir Freddie Mac. Jos patyrė neigiamą politinę įtaką labiau, nei bet kas kitas. Respublikonai ir demokratai labai norėjo vykdyti pigių būstų politiką, todėl Fannie ir Freddie teikė žemos kokybės standarto būsto paskolas.

Didžiausia galimybė: JAV akcijos, ir dar  pridėčiau, Kanados akcijos. Besivystančių rinkų biržose per mažai likvidumo, o tai padidina riziką. JAV akcijos, per mano patirtį visada geriau pasirodydavo už kitų šalių akcijas.

Patarimas investuotojams: Bendrai paėmus, investuotojas negali pasiekti daugiau nei pati rinka. Net profesionalūs investicijų valdytojai siekia prisipirkti „karštų“ akcijų ir tada jie atsisako savo vertinimo taisyklių. Labai sunku nesivaikyti mados. Tačiau prisimenant „dot-com“ bumą, kai žmonės už akcijas mokėjo net 50 kartų brangiau nei jos vertos, geriau eiti prieš bandą.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.