Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
Straipsniai

Ekonominis žemėlapis: BRIC šalys

BRIC šalys. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažnai pasitaikančio akronimo kilmę bei esmę: BRIC šalys. Tarp fondų valdytojų prieš 15-20 m. vyko diskusija dėl investavimo į trečio pasaulio šalis, tačiau buvo nuogąstaujama, kad toks fondo pavadinimas (Trečio pasaulio šalys) būtų atbaidęs potencialius investuotojus, todėl buvo sukurtas terminas „emerging markets” –  besivystančios rinkos.

Akronimas BRIC atsirado iš stambiausių minėtos kategorijos šalių: Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos, pirmųjų raidžių. Jo krikštatėvis – „Goldman Sachs Asset Management” valdybos pirmininkas Jim’as O’Neill’as.

Pirmą kartą šis akronimas buvo pavartotas 2001 m. straipsnyje „Building Better Global Economic BRICs”. Nors paskutinėje knygoje Jim’as O’Neill’as teigia, jog šiais laikais BRIC šalis vadinti besivystančiomis yra kiek įžūloka, nes dėl per dešimtmetį pasikeitusios situacijos tikslesnis apibūdinimas būtų „growing markets” – augančios rinkos. Taigi pažvelkime atidžiau kas tos šalys, kokie jų rodikliai:

Brazilija – užimanti 8 vietą pasaulyje pagal BVP, pagrindiniai augimą užtikrinantys šaltiniai: naudingi gamtos ištekliai, žemės ūkio produkcija (sudaro apie 5,8% šalies BVP), auganti pramonė  (sudaro apie 26,5% šalies BVP).

Rusija –  užimanti 11 vietą pasaulyje pagal BVP. Naftos ir dujų pardavimas sudaro ~4% BVP.

Indija – pirmaujanti pasaulyje pagal generinių vaistų gamybą, viena iš daugiausia dirbančių žmonių turinti valstybė Indija užima 9 vietą pagal sukuriamą BVP.

Kinija – dėl pigios darbo jėgos užimanti gamybos lyderio pozicijas pasaulyje, ateityje, ekonomistai įžvelgia vis didėsiantį savos vartotojų bendruomenės svarbą Kinijos BVP.

Augimo tendencijos

Reiktų pažymėti, jog šios šalys nederina politikos tarpusavyje ir yra skirtingos viena nuo kitos. Ryški lyderė yra Kinija, kurios augimo tempai mažėja, tačiau  dėl šalies dydžio išlaiko didelį poveikį pasaulio ekonomikai. Pagrindiniai klausimai susiję su Kinijos ekonominiu klimatu ateityje: vartotojiškos visuomenės augimas; senyvo amžiaus žmonių socialinis aprūpinimas.

Ekonominis žemėlapis: BRIC šalys

Indija turi gerų perspektyvų, nors ekonominės prognozės žymiai kuklesnės nei Kinijos, tačiau Indijoje esanti pramonė, bei didelį svorį vaidinanti programinės įrangos / telekomunikacijų industrija yra stiprūs ekonomikos ramsčiai. Brazilija yra didžiausią ekonomiką turinti Lotynų Amerikos šalis, ji taip pat yra 3 pasaulyje pagal žemės ūkio produkcijos eksportą.

Automobilių, lėktuvų, kompiuterių, plieno bei greito vartojimo prekių pramonės šakos sukuria ~30% Brazilijos BVP. Per paskutinį dešimtmetį BRIC šalys sukurė trečdalį viso pasaulio BVP augimo. Žvelgiant į ateitį panašu, jog išliks augimo tendencijos.

Kaip teigia Goldman Sachs analitikai – visos BRIC šalys ekonomikos dydžiu turėtų aplenkti JAV 2018 m., Brazilijos ekonomika taps didesnė nei Italijos 2020 m., individualiai Indijos ir Rusijos ekonomikos bus didesnės nei tokios šalys kaip Ispanija, Kanada arba Italija.

Vartojimo rinkos pokyčiai

Bene esminis akcentas kuris turėtų būti paminėtas nagrinėjant BRIC šalių ekonominį klimatą ateityje – auganti vidurinioji klasė. Kinija ir Indija yra daugiausia gyventojų turinčios šalys, jose augantys atlyginimai turės didelę įtaką brangesnių prekių paklausai.

Pigių prekių importas į BRIC šalis ateityje turėtų santykinai sumažėti. Didelės pridėtinės vertės prekių (tokių kaip automobiliai, ofiso įranga, technologijos) importas turėtų didėti.

Yra sakoma, jog, kai šalis pasiekia industrializacijos lygį, kai BVP 1 gyventojui pasiekia $1000-$3000, taupymas ir investavimas išauga. Kita vertus vartojimas lygiagrečiai sumažėja. Per pastarąjį dešimtmetį Kinija ir Indija išsilaikė šiame lygyje, o tai reiškia išliko žemas vartojimo ir aukštas taupymo lygmuo.

Kaip teigiama, žmonių gaunančių pajamas ~$3000 skaičius pasiekė piką, tad atlyginimai turėtų augti, o tai veda prie prielaidos, jog ateinančiame dešimtmetyje  didelės pridedamosios vertės produktų vartojimas  turės augimo tendenciją.

BRIC akcijų rinkos

Per dešimtmetį BRIC šalių akcijų rinkos smarkiai ūgtelėjo: Rusijos akcijų indeksas padidėjo 884%; Kinijos H-Shares 610%; Indijos BSE  319% ir Brazilijos Bovespa 294%.

Žvelgiant į ateitį reikėtų atsižvelgti, jog akcijų kainos kyla, kai yra netikėtas augimas, dabar kai šiose rinkose tikimasi daugiau, augimas gali ir nebūti labai ženklus.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.