Antradienis, 16 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

Ray Dalio

Ray Dalio valdo vieną didžiausių pasaulyje apribotos rizikos (hedge) fondų kompaniją Bridgewater Associates ir yra viena įdomiausių asmenybių. Tai tikrai asmenybė, nes gyvena pagal tiesos ir skaidrumo principus. Jo pagrindinis kredo – Nereikia bijoti tiesos!

Ray Dalio gimė 1949 m. Queens, Niujorke, džiazo muzikanto ir namų šeimininkės šeimoje vieninteliu vaiku. Dar vaikas pradėjo dirbti laikraščių išnešiotoju, gazonų pjovėju. 12-os metų gavo darbą ekskliuzyviniame Links Golf Club klube, patarnautoju (caddy). Čia daug prisiklausė apie akcijų biržą ir investavimą.

Šiame amžiuje jis pradeda investuoti. Sutaupęs $300, jis pirko aviakompanijos Northwest Airlines akcijas po $5. Investicija patrigubėja, kompanijai susijungus su kita.

Pirmoji sėkmė jį paskatino domėtis labiau. Gilinosi į metines kompanijų ataskaitas, klausė patyrusių investuotojų patarimų. Toliau sėkmingai investavo.

Ray Dalio baigė Long Island University ir gavo MBA laipsnį Harvard Business School mokykloje. Dar universitete pradėjo domėtis žaliavų rinkomis.

Ateities sandoriai jį domino dėl mažo depozito ir didelio sverto, leidžiančio pasiekti daugiau.

Karjera

Karjerą investuotojas pradėjo brokerinėje kompanijose Dominick & Dominick LLC, prekybos žaliavų fjūčeriais direktoriumi. Čia pradirbo metus. Vėliau dirbo kitoje finansų maklerių įmonėje Shearson Hayden Stone. Čia taip pat dirbo su žaliavų rinką, bet konsultavo rizikų valdymo klausimais.

Karjera Shearson kompanijoje baigėsi po naktinių išgertuvių ir susimušimu su bosu.

1975 m. būsimas milijardierius, būdamas 26 metų, Westport, Konektikute įkuria savo investicijų valdymo kompaniją Bridgewater Associates. Taip įgyvendina dar Harvarde puoselėtą idėją.

Veiklos pradžioje Bridgewater Associates konsultavo korporacijas valiutų keitimo ir palūkanų normų klausimais. Kompanija sparčiai augo.

1985 m. kompanija sudaro pirmąją darbuotojų pensijų fondų valdymo sutartį su Pasaulio banku. 1989 m. – tokia pat sutartis su Kodak kompanija.

Dabar tarp kompanijos klientų yra užsienio vyriausybės ir centriniai bankai, pensijų fondai ir universitetų depositai. Visa veikla įmonės viduje įrašinėjama. Beveik pusantro tūskstančio įmonės darbuotojų vadovaujasi Principais. Bridgewater Associates įmonė turi du pagrindinius fondus : All Weather ir Pure Alpha.

2012 m. Bridgewater Associates tapo didžiausia pasaulyje apribotos rizikos fondų kompanija, o pats Ray Dalio  – daugiausia pasaulyje uždirbantis investicijų valdytojas.

Investavimo filosofija

Ray Dalio yra stambaus masto investuotojas. Jis stengiasi suprasti nacionalinių ekonomikų ypatumus ir investuoja didelėmis sumomis visur pasaulyje.

Investicinių instrumentų pasirinkimas irgi labai platus. Didelė diversifikacija yra kompanijos strategija.

Ray Dalio

Nevengia naudoti sverto.

Ekonomiką milijardierius supranta, kaip paprastą mechanizmą. „Tai kaip automobilis”, – rašė jis. „Bet daugelis žmonių to nesupranta arba tarpusavyje nesutaria, kaip tai veikia. Dėl to ekonomiką sukrėtė ne viena didelė krizė.”

Kaip analitikas, R.Dalio nagrinėjo ir nagrinėja ekonomikos ir finansinių įvykių poveikio vienas kitam galvosūkį.

Geriausiai Bridgewater Associates veiklos mastą apibūdina buvęs FED vadovas Paul Volcker. „Kartais man atrodo, kad R.Dalio turi didesnę komandą ir atlieka daugiau statistinių analizių nei Federalinė Rezervų Sistema”, sakė jis žurnalui The Economist.

Kompanijos viduje iš visų darbuotojų reikalaujama visiško atvirumo (radical openness), nepriklausomai nuo konflikto ar diskomforto, kurį gali sukelti.

Žymiausi pasiekimai

Ray Dalio buvo vienas iš tų, kurie nuspėjo 2008 metų finansinę krizę.

2006 m. Bridgewater analitikai apskaičiavo, kad JAV skolos aptarnavimo sąnaudos viršija biudžeto pajamas, kas veda prie dar didesnio prasiskolinimo.

Kompanija numatė blogą būsto kreditavimo situacijos pabaigą ir apie tai perspėjo prezidento G.W.Bush administraciją.

Kai krizė prasidėjo, Bridgewater fondams buvo geri metai. Pure Alpha fondas per metus pakilo 9.5%, kai daugelis hedž fondų patyrė nuostolius.

2008 m. spalį Ray Dalio išleidžia knygą How the Economic Machine Works: A Template for Understanding What is Happening Now. Knygą jis vadina „paprastu ekonomikos aiškinimu”.

Knygoje pateiktas požiūris investuotojui duoda gerų rezultatų. Jau 2011 m. Bridgewater paskelbė apie 23% grąžą.

Tačiau ne visada kompanijos fondai rodo gerus rezultatus. 2012 m. Pure Alpha fondas augo tik 0.8%, o 2013 m kilo 5.35%. All Weather fondas 2013 metais krito -3.9%.

10 sėkmės taisyklių.

On video

Posakiai

Ekonomika yra tarsi mašina. (The economy is like a machine.)

Nesujaudink, kaip atrodai – jaudinkis dėl savo tikslų pasiekimo. (Don’t worry about looking good – worry about achieving your goals.)

Yra puiki koreliacija tarp davimo visuomenei ko ji nori ir pinigų uždirbimo; ir nėra beveik jokios koreliacijos tarp noro užsidirbti pinigų ir kiek pinigų galima užsidirbti. (There is an excellent correlation between giving society what it wants and making money, and almost no correlation between the desire to make money and how much money one makes.)

Principai yra sėkmingas kelias veikiant pagal gamtos ir gyvenimo dėsnius. (Principles are ways of successfully dealing with the laws of nature or the laws of life.)

Video

More video.

Portfelis 2016 m.

Spauskite paveiksliuką:

Ray Dalio

Daugiau informacijos:

7 geriausi pasaulyje apribotos rizikos fondų valdytojai.

Kaip Ray Dalio sukūrė didžiausią pasaulyje apribotos rizikos fondą.

Forbes apie Ray Dalio.

Ray Dalio LinkedIn paskyra.

Diskusijos Davose’16.


Šaltiniai: Investopedia, Wikipedia

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.