Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

Warren Buffett

Warren Buffett – investuotojas legenda

Vorenas Bafetas (Warren Buffett) gimė 1930 m. Omahoje, Nebraska. Jis sukaupė milijardus investuodamas į vertybinius popierius; aktyvus filantropas. Žiniasklaidoje jis vadinamas Orakulu iš Omahos. Savo verslo karjerą Vorenas Bafetas pradėjo būdamas dar šešerių metų. Jis pirkdavo „Coca Cola“ buteliukų pakuotes, o buteliukus pardavinėdavo atskirai po vieną. Iš pelno nusipirko dviratį, kurį naudojo pardavinėdamas laikraščius.

Per savo vaikystę jis investavo ne į vieną paprastą verslą. Tą darė ne vienas Amerikos jaunuolis. Tačiau jaunasis Vorenas mokėjo atskirti pelną nuo pajamų. Skyrė lėšų reinvesticijoms. Tai leido jam surinkti jaunuoliui solidų kapitalą. Ir jau keliolikos metų jis vyksta į Niujorką, kur nusiperka pirmąsias savo akcijas.

Kaip tik tuo laikotarpiu jis perskaito Bedžamino Grahamo knygą „Sumanus investuotojas“  („The Intelligent Investor”). Matyt, būtent ši knyga jį paskatino po vidurinės mokyklos pradėti studijas Kolumbijos verslo mokykloje. Investavimo teorijų jis mokosi pas patį „Meistrą“.

Pradžia

Po studijų V.Bafetas sugrįžta į Omahą ir įsteigia savo pirmą investicinę bendrovę „Buffett-Falk&Company“. Tačiau labiausiai jis trokšta dirbti pas B.Grahamą.Warren Buffett

Iš pradžių B.Grahamas užtrenkia duries prieš įžūlaus jaunuolio nosį. Tačiau jaunuolis buvo labiau atkaklus negu įžūlus ir savo pasiekė. Greitai jis pradėjo dirbti B.Grahamo įmonėje vertybinių popierių analitiku.

Kompanijoje išdirba tik 2 metus, iki Meistras išėjo į pensiją. Jau turėdamas 100 tūkst. dolerių kapitalą jis vėl grįžta į Omahą. Čia jis vykdo investicinę veiklą.

Iš pradžių vieną po kito steigia „investicinius klubus“, kurių dėka investuoja svetimus pinigus, imdamas „sėkmės mokestį“. Jį sudarė 15%  tos pelno dalies, kuri lieka iš viso pelno atėmus tą dalį, kurią klubo dalyvis būtų gavęs, jei būtų investavęs be rizikos – į banko indėlius.

Investavime V.Bafetas vadovaujasi Bedžamino Grahamo mokslu.

Berkshire Hathaway istorija

Veikla tiek išsiplečia, kad V.Bafetui parankiau buvo steigti akcinę bendrovę, o klubų dalyvius padaryti akcininkais. Taip atsiranda investicinė bendrovė, kuri įsigijo tekstilės kompanija Berkshire Hathaway.

Ši kompanija veikia lig šiol ir yra Voreno Bafeto „antrasis“ vardas investiciniame pasaulyje. Kompanijoje pradeda dirbti ir dabartinis V.Bafeto partneris, B.Grahamo strategijos šalininkas Čarlsas Mangeris (Charles Munger).

Būtent jis parodo B.Grahamo teorijos silpnąsias vietas ir pasiūlo savo teoriją spragoms užglaistyti. Šia investavimo teorija „Berkshire Hathaway“ vadovaujasi ir šiandien.

Pirmas stambus „Berkshire Hathaway“ pirkinys buvo draudimo kompanija GEICO. Nuo šio pirkinio tapo tradicija be susipažinimo su kompanijos finansine padėtimi, artimai susipažinti ir su kompanijos vadovai. Būtent vadovų kompetencija, o ne finansiniai duomenys ir lema Voreno Bafeto pasirinkimą.

XX a. aštuntajame dešimtmetyje buvusi naftos krizė leido V.Bufeto strategijai įsisukti visu mastu. Akcijos nukrito visoje rinkoje. „Berkshire Hathaway“ pigiai perka Coca Cola, Washington Post, Walt Disney, American Express akcijas. Jas laiko dar ir dabar.

Draudimo kompanijos pirkimas turi lemiamą vaidmenį. Draudimo kompanija draudimo įmokas surenka dažniau negu išmoka pagal draudiminius įvykius.

Vadinasi, kompanija kažkuriam laikui turi daug laisvų pinigų, kuriuos galima investuoti iki jų prireiks. Svetimų pinigų svertas padaro V.Bafetą ir jo partnerį milijardieriais.



Investavimo stilius

Seniai ir ne kartą yra aprašyta, kokia turi būti bendrovė, kad ji sudomintų „Berkshire Hathaway“ vadovus. Šias investavimo gaires turi naudoti kiekvienas investuotojas.

– Ar kompanijos veikla aiški ir paprastai suprantama?

Ilgą laiką „Berkshire Hathaway“ investavo į vartotojiškas kompanijas: Coca Cola, Gillette, žiniasklaida. Praeitame amžiuje V.Bafeto paklausė, kodėl jis neinvestuoja į IT kompanijas.

Jis atsakė, kad sunkiai naudojasi kalkuliatoriumi, jau nekalbant apie kompiuterį, dar sunkiau jam suprasti pačių kompanijų veiklą. Šiandien sunku pasakyti, ar investuotojas juokavo ar sakė teisybę, bet būtent šito „neišmanymo“ dėka „Berkshire Hathaway“ nenukentėjo per „dotcom“ krizę 2000 m. Tačiau šiame amžiuje į pensiją vis besitraukiantis V.Bafetas perka IBM.

– Ar kompanijos veikla turi perspektyvą?

Svarbus klausimas, kurį užduoda ne pirmas žymus investuotojas. Perspektyvos klausimas tokiose bendrovėse, kaip „Apple“ ir „Coca Cola“ yra skirtingi. Ir pastarosios perspektyva daug aiškesnė.

– Ar kompanijos vadovybė veikia racionaliai ir yra atviri akcininkams?

Aktualus ir atlyginimų vadovams klausimas. Vadovų „bonusus“ šiais laikais nori reguliuoti ir vyriausybės. Paties V.Bafeto metinis atlyginimas „Berkshire Hathaway“ yra mažesnis negu daugumos stambių kompanijų vadovų mėnesio algos.

O kasmetiniai „Berkshire Hathaway“ akcininkų susirinkimai, kuriuos veda pats V.Bafetas, labiau panašūs į giminės pikniką.

-Kokias pajamas kompanija sukuria akcininkams?

V.Bafetas analizuoja ROE ir skolos rodiklius.

-Kokia kompanijos pelno marža?

– Ar kompanijos vadovai dirba taip, tarsi ta būtų jų nuosava kompanija?

– Kokia kompanijos rinkos vertė?

Strategija ir taktika

Griūtys akcijų biržose leidžia investuotojui pirkti kompanijos akcijas už kainą mažesne negu jų buhalterinė vertė (BV). Tokią rinkų suteikiamą galimybę dar B.Grahamas pavadino „saugumo marža“.

Teigiama, kad „Berkshire Hathaway“ niekada nepirko akcijų, jei biržoje jos kaina didesnė už buhalterinę vertę. Panika rinkoje yra nuostabi galimybė vertės investuotojams.

2009 m. „Berkshire Hathaway“ superka visas geležinkelio kompanijos Burlington Nothern Santa FE akcijas, dar perka bankų akcijas. Kaip žinome, 2009 m. akcijos buvo žemiausioje vietoje po finansų krizės.

Warren BuffettSavo investicinės veiklos pavyzdžiu V.Bafetas paneigė efektyvios rinkos hipotezę (EMH). Nes tokia teorija neleidžia akcijos kainai biržoje būti žemesnei už jos buhalterinę vertę. Realiai būtent per panikas „Berkshire Hathaway“ prisiperka akcijas, kai EMH nebeveikia.

Vorenas Bafetas nesinaudoja Šarpo rodikliu. Jei jis jį naudotų, jis nebūtų galėjęs įsigyti daugumos savo investicijų, dėl kurių jis tapo milijardieriumi. Jis nenaudoja daugelio akademinių teorijų. Ir nepataria naudotis kitiems.

Vorenas Bafetas yra aršus diversifikavmo teorijos priešininkas. Kaip jis pats sako, norint sumažinti riziką, reikia būti visa ko savininku. Tuo tarpu koncentruotos investicijos leidžia situaciją kontroliuoti kur kas efektyviau.

Kuklus ar…

Nežiūrint didelių turtų, pats Vorenas Bafetas laikosi labai kukliai, gal net kiek ekscentriškai. Jis vis dar gyvena tame pačiame name Omahoje.

O seną automobilį nauju pakeitė tik tada, kai jau nebe apsimokėjo remontuoti ir tai tik dukros įkalbėtas. Jis mėgsta ramybę, todėl laikosi toliau nuo Manheteno, nežiūrint to, kad jo pagalba susikrovė turtus.

Mėgsta steikus, hamburgerius ir nuolat geria „Coca Cola“. Jam ir virš 80 metų ir yra puikios sveikatos. Net savo gyvenimo būdu jis paneigia daugumą mitų.

„Berkshire Hathaway“ biuro pastatas visiškai nepanašus į kitų daugiamilijardinių kompanijų ofisus. V.Bafeto ir Č.Mangerio kabinetuose nėra kompiuterių (bet tai gal būti dar vienas mitas apie šį investuotoją?). Daug knygų ir daug darbo. Kompanijos interneto puslapius sugrąžina į interneto pradžios laikus.

„Berkshire Hathaway“ akcijų kaina biržoje nuolatos kilo ir yra brangiausios visoje biržoje. Ir tik visiškai neseniai V.Bafetas sutiko kotiruoti B tipo akcijas, kurios yra pigesnės už A tipo akcijas yra prieinamos didesniam investuotojų ratui. „Berkshire Hathaway“ kompanija niekada nemoka dividendų.

Verta priminti, kad milijardierius niekada nesutiko, kad BH akcijos būtų padalintos („split“), nes teigė, kad tai neturi prasmės matematiniu požiūriu. Todėl akcijos kaina biržoje yra apie $160 000.

Voreno Bafeto mintys:

Taisyklė Nr.1. Niekada neprarask pinigų.

Taisyklė Nr.2. Niekada nepamiršk Taisyklės Nr.1.

Man nesutrukdytų, jei Wall Streetą uždarytų dvejiems arba trejiems metams. Juk ją kas savaitę uždaro savaitgaliui ir niekam tai netrukdo.

Investavimas nėra žaidimas, kuriame žmogus su 160 IQ, laimi prieš žmogų su 130 IQ.

Jeigu kas nors nori dirbti man, turi būti nepriklausomas nuo kainų kotiruočių. Žmogui, kasdien sekančiam kainas nėra kas veikti pas mane. Jei kainas tikrina kas keli mėnesiai – erzina mane. Jei tikrina kas keli metai, toks vertas mano dėmesio.

Rinka skirta tarnauti, o ne būti vadovu.

Tikrai geram verslui nereikia skolintis.

Rinka, kaip Dievas, padeda tik tiems, kurie padeda patys sau. Bet ne taip kaip Dievas, rinka neatleidžia tiems, kurie nežino ką daro.

Geriausios knygos apie V.Bafetą.

Robert G. Hagstrom „The Warren Buffett Way”,

„The Warren Buffett Portfolio: Mastering the Power of the Focus Investment Strategy”;

Alice Schroeder „The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life“;

Warren E. Buffett ir Lawrence A. Cunningham „The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America“.

Warren Buffett


Warren Buffett portfelis

Warren Buffett

Kompanijos Berkshire Hathaway akcijos grafikas

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.